Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Lupy

 

LUPY

 

Jak se tvoří na kůži šupinky?

Zdravá pokožka se průběžně obnovuje sama. Během cca 30 dnů se přitom z kožních buněk, které se nově vytvořily v pokožce, stanou buňky zrohovatělé vrstvy a jako velmi malé, pouhým okem neviditelné, buněčné balíčky se na povrchu pokožky odloupnou.

Tento normální proces tvorby nových buněk a jejich odlupování je v případě výskytu lupů narušen. Je vědecky prokázáno, že u lidí, kteří mají lupy, se pokožka obnovuje každých 20 dnů - tedy o třetinu rychleji. Buňky se pak dostanou na povrch kůže příliš rychle a zde se jako větší svazky buněk - jako destičkovité, viditelné lupy - oddělí.

Jaké jsou příčiny vzniku lupů?

Při výskytu lupů ztratila zárodečná flóra kůže svou rovnováhu. Zárodečná flóra je důležitý faktor pro zdraví pokožky. Skládá se z mikroorganismů, jako jsou bakterie a kvasinky, které žijí na pokožce a dokonalým řídícím systémem jsou udržovány v rovnováze. V případě predispozice k tvorbě lupů se počet kvasinek Pityrosporum ovale a jejich druhových zástupců procentuálně zvýší a vede ke zvýšenému dělení buněk.

Tak dochází k tvorbě lupů.

Aby se dělení buněk dostalo opět do normálu, musí být počet kvasinek Pityrosporum ovale a jejich poddruhů snížen a zárodečná flóra musí být znovu uvedena do rovnováhy. Laboratorní testy prokázaly, že jedna účinná látka proti lupům nedokáže ve stejné míře zredukovat různé druhové zástupce Pityrosporum ovale.

Pro maximální potlačení všech původců lupů je nutná kombinace účinných látek proti lupům s širokospektrálním účinkem.

Jak rozpoznáte lupy na suché pokožce?

Lupy padají při sebemenším pohybu z pokožky hlavy a vlasů .

Jak rozpoznáte lupy na mastné pokožce?

Lupy ve formě šupinek se obtížně z vlasů/pokožky hlavy odstraňují

Rozemnutí mezi konečky prstů zanechává olejový, mastný lesk

 

Jak pomoci?

Je dobré začít výměnou šamponu. Je totiž možné, že jen nevyhovuje určitý výrobek. Nahraďte ho jemným přípravkem, určeným pro citlivou pokožku. Pokud  se budou lupy objevovat i potom, zvolte  šampony speciálně určené pro boj s lupy. Nejlepší službu vám prokáží přípravky z lékárny.

Hlavu při mytí příliš  "nedrbejte" a šampon pořádně vymyjte vlažnou vodou. Jeho zbytky by způsobily další  tvorbu lupů. Pozor si dejte i na fénování vlasů horkým vzduchem a přílišné používání stylingových přípravků.  V žádném případě neprovádějte barvení vlasů neodborně - tzv. domácí barvení, zejména tehdy, pokud vlasy zesvětlujete o více než dva odstíny. Profesionální barvy se k vlasům chovají mnohem šetrněji.

Zapracujte i na své životosprávě a pitném režimu. Je možné, že vám jen chybějí některé vitaminy. Vyzkoušejte proto potravinové doplňky pro zlepšení kvality vlasů. Ze svého jídelníčku vyřaďte příliš tučná a sladká jídla. Naopak přidejte na ovoci, zelenině a proteinech (maso, vejce, mléko). Nezapomínejte ani na selen (ořechy, ryby), beta-karoten (mrkev, rajče, paprika) a zinek (játra, ryby, semínka).

 

TOPlist